Płoć
- Kategoria
- Zwierzęta > Ryby
- Sposób odżywiania
- roślinożerne/mięsożerne
- Przeciętna długość życia
- 15 - 18 lat
Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ścieśnione, w wodach ubogich w pokarm bardziej wysmukłe.
Głowa krótka, szczęka nieco wysunięta przed mały, końcowo położony otwór gębowy.
Płetwy piersiowe najdłuższymi promieniami sięgają nasad płetw brzusznych.
Grzbiet ciemnobrązowy lub szaroczarny z niebieskawym lub zielonkawym połyskiem, boki jasnosrebrzyste, brzuch biały. Płetwa grzbietowa i ogonowa są szare z czerwonawym odcieniem, inne płetwy czerwonawe. Tęczówka oka czerwona.
Jedna z najbardziej popularnych ryb w krajowych wodach, w tym także w warmińsko-mazurskich jeziorach i rzekach. W warunkach naturalnych krzyżuje się z leszczem, krąpiem, wzdręgą, kleniem i ukleją.
Płocie żyją w stadach i żerują gromadnie. Osiągają 30 do 50 cm długości i do 2kg masy ciała. Niektóre płotki żerują w morzu, ale na tarło wracają do wód słodkich. Płotka stanowi pokarm dla szczupaków, sandaczy, sumów i boleni.
Płotka żywi się roślinami, ale swoje żerowiska kilkakrotnie zmienia. Narybek żywi się planktonem, roczne rybki zaczynają odżywiać się pokarmem dennym - skorupiakami, mniejszymi larwami, glonami i innymi roślinami. Kiedy płoć osiąga 20 cm, zaczyna zjadać mięczaki.
Samice stają się dojrzałe płciowo w 3-4 roku życia, kiedy mają 10 cm. Samce są dojrzałe rok wcześniej. Tarło ma miejsce na przełomie kwietnia i maja, w temperaturze 15-16°C. Ikra ginie, kiedy temperatura spada poniżej 8°C. Ikra składana jest na różnorakim podłożu, na roślinach podwodnych, starych liściach, łodygach trzcin, ewentualne na kamieniach. Ikra, dzięki specjalnym kosmkom, jest w stanie utrzymać się podłoża. Samica, która ma długość 10 cm, potrafi złożyć 2,5 tys. ziaren ikry. Larwy wylęgają się po 12 dniach. Ciało rybek pokrywa się łuską przy długości ciała ok. 5 cm. Płotki rosną bardzo wolno, 10 letni okaz ma długość ok. 22cm.
Obszar występowania
To jedna z najbardziej popularnych ryb w Europie, występuje w całej Europie z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, zlewiska Adriatyku, Grecji oraz północnej Skandynawii, na wschodzie sięga daleko w głąb Azji. Występuje we wszystkich wodach słodkich w Polsce (w rzekach, jeziorach i stawach , z wyjątkiem gór), także w wodach przybrzeżnych Bałtyku.
Informacje na temat ochrony
Nie ma okresu ochronnego. Niektóre okręgi PZW określają wymiar ochronny na 15 cm, inne nie określają żądnych ograniczeń połowowych.
Występowanie w jeziorach